BALTO Off Road ортопедска количка за неподвижни кучиња

30.800 ден33.800 ден

Инвалидската количка Balto Off-Road е создадена за да им помогне на кучињата со моторни пречки или тешкотии при одење поради болест или старост. Најчесто се препорачува на кучиња со следните дијагнози: дисплазија на колкот, дегенеративна миелопатија, тежок артритис на задните нозе, невролошки нарушувања и влошување на задните зглобови кои го спречуваат кучето да стои без помош и слично. Изработена од анодизиран алуминиум, инвалидската количка е лесна, силна и исклучително стабилна. Доаѓа во три големини кои може да се прилагодат во ширина, висина и должина.
Безбедносните ремени на предната страна обезбедуваат супериорно вклопување на кучето. За време на употребата, ременот во облик на Х одзади удобно го поддржува кучето. Дополнително, ременот му овозможува на кучето да врши нужда и да уринира без да ја извалка инвалидската количка (на пр.: случаи на инконтиненција).
Balto Off-Road доаѓа и со двојни велур петелки за задните нозе, дизајнирани да го ограничат стресот и да го релаксираат кучето за време на прошетките.
Инвалидската количка е дизајнирана да му овозможи на кучето да се движи на секаков вид терен; гумените тркала обезбедуваат одлична стабилност. Доаѓа во комплет со горна рачка што може да се закачи, доколку е потребно; ова му овозможува на сопственикот да го подигне кучето во случаи на сериозни моторни потешкотии или да му помогне на кучето да се движи преку препрека, како што се качување или симнување од скали или качување и симнување од тротоарот.
Сите безбедносни ремени се покриени со мек Balto материјал кој дише и се перат рачно.

Карактеристики:

  • Со лесна тежина
  • Во три димензии, сите се подесуваат во однос на кучето за идеално да одговара
  • Безбедносните ленти се меки, дишат и се перат рачно.
  • Издржлив материјал.
  • 100% рачно изработени во Италија.
  • Препорачано и тестирано од ветеринари.

Водич за големини:

Шифра: Не е достапно Категорија: Ознаки: , , ,