7 рецепти за домашен сладолед за твоето куче ова лето!

Сите обожаваме сладолед или некоја ладна закуска ова лето! Кога надвор температурите се високи многу внимаваме на нашите миленици и бараме начин да ги разладиме, особено во периодот кога сонцето е силно и не може да излеземе на прошетка. Затоа ние Ви спремивме 7 рецепти на летни закуски кои кучињата ќе ги обожаваат ова лето!

Peanut Butter & Jelly-licious!

Потребни состојки:

 • 4-5 јагоди(зависно од големината)
 • 1 мало канче грчки јогурт 0%-2% масти
 • 2-3 коцки мраз
 • мала лажичка путер од кикирики
 • кекси од ванила

Сите ја знаеме комбинацијата на peanut butter & jelly- сега и во dog’s edition! Стави ги сите состојки во блендер и мешај додека се направи хомогена смеса. Стави ја смесата во калапчиња . на крај искрши ги кексите и додај ги во смесата и декорирај со цели парчиња јагоди. остави ја во замрзнувач 2-3 часа.

If you like Piña colada!

Потребни состојки:

 • 1 банана средна големина
 • 120мл млеко од кокос
 • малку вода
 • мала лажичка кокосово масло
 • неколку парчиња ананас
 • кокос за декорација

Ако правиш сладолед, тогаш стави се во блендер и остави да се замрзне. Ако сакаш да наполниш KONG или силиконски модли тогаш испасирај ја бананата и исечкај го ананасот на ситни парчиња. Додај ги останатите состојки и измешај. Декорирај со кокос и овошје од горе и уживајте во омилениот коктел за ова лето!

For the love of chicken!

Потребни состојки:

 • 150-200гр варено пилешко месо (без коски)
 • мала чашка вода или пилешки бујон
 • мала лажичка рибино масло
 • зеленчук за декорација (грашак, пченка, боранија)

Во тенџере стави го месото и вода да се свари. водата тргни ја на страна. пилешкото месо подели го на мали парчиња и стави го во калапчињата. во водата каде се вареше месото додај го маслото и истури го во модлите. Декорирај со зеленчук и остави да се замрзне.

Аpple & blueberry refresh

Потребни состојки:

 • 200мл пилешки бујон
 • 20-30гр боровинки
 • 1 јаболко
 • малку нане за декорација

За овој рецепт ти се потребни силиконски модли. прво стави вода со пилешко месо без коски да се вари. Штом се свари, извади ја водата и тргни ја на страна да се олади. Исечкај го јаболкото на мали парчиња и стави го во силиконските модли, потоа додај ги боровинките, цели. на крај во модлата додај го пилешкиот бујон и остави ги во замрзнувач 2-3 часа.

Тutti frutti (paws edition)

Потребни состојки:

 • 50-100гр шумско овошје (јагоди, боровинки, малини)
 • малку лубеница без кора и семки
 • 1 мало канче грчки јогурт 0% или 2% масти
 • 2-3 коцки мраз
 • мали кекси за декорација по желба

Многу брзо и едноставно- стави ги сите состојки и замрзни ги! Ако сакаш додади кекси за екстра крцкаво или нареди ги како cheesecake. во модли, kong или или lickmat- нема грешка со овој рецепт ова лето!

Paw-jito on my mind

Потребни состојки:

 • неколку стапчиња пресувана кожа
 • пилешки бујон
 • малку манго (или јагоди за замена)
 • путер од кикирики
 • неколку ливчиња нане/ментол

За овој рецепт ти се потребни калапчиња за сладолед. најдоле стави по една лажичка путер од кикирики во секоe kaлапче. потоа додади 3/4 мали парчиња манго и нане и до крај дополни со пилешки бујон. остави да се смрзне малку и додај едно стапче пресувана кожа во средината. Рецептот е соодветен и како полнење за kong.

Healthy dog mum goals

Потребни состојки:

 • 1 краставица средна големина
 • грчки јогурт 0% или 2% масти
 • 1 лажица мед
 • 3-4 коцки мраз
 • неколку ливчиња нане/ментол
 • по желба неколку крукчиња краставица за декорација

Исечкај ја краставицата на помали делови,и остави малку за декорација на крај. Стави ги сите состојки во блендер и блендирај додека да направиш хомогена смеса. Подели ја во помали калапчиња, исто може и ја намачкаш на lick maт или истури ја во kong. На крај декорирај со неколку парчиња краставица.

Имајте убаво лето!